Na tym etapie w miejsca, na które będzie przyklejona mata uszczelniająca rozprowadzamy klej do płytek, a styki, gdzie mata uszczelniająca nachodzi na taśmę i narożniki obficie folią w płynie. Całą powierzchnię maty wygładzamy pacą tak, aby nadmiar kleju oraz folii w płynie został wypchnięty po bokach. Złe ocieplenie fundamentów może skutkować utratą ciepła a nieprawidłowe wykonanie hydroizolacji naraża dom na zamakanie, oraz przedostawanie się wody do ścian. W ofercie hydroizolacji sklepu Chemia Budowlana znajdują się produkty mające zastosowanie przy hydroizolacji dachów płaskich, zielonych, tarasów, balkonów, parkingów, piwnic itp.
Tego typu materiały występują zwykle w systemie z materiałami uzupełniającymi typu specjalne zaprawy doszczelniające , taśmy doszczelniające przerwy robocze czy iniekty. Aby zapewnić ich skuteczną i trwałą ochronę, należy zastosować nowoczesne materiały izolacyjne, właściwie dobrać rozwiązania konstrukcyjne i zadbać o prawidłowe wykonanie. Hydroizolacja przeciwwilgociowa służy do zabezpieczania podziemnych elementów obiektu przed wodą niewywierającą ciśnienia. Z kolei izolacja przeciwwodna służy do ochrony ich przed wodami gruntowymi lub deszczówką, która w przypadku problemów z odpływem może przesączać przez fundamenty. Materiały używane do hydroizolacji będą różniły się właściwościami fizycznymi.
Wodoszczelna oraz wodoodporna folia w płynie powinna znaleźć się pod materiałem, którym wyłożyłeś balkon lub taras. Dzięki jej zastosowaniu, wilgoć nie zniszczy płytek czy desek tarasowych. Nie pojawią się wybrzuszenia oraz uchronisz betonową wylewkę przed kruszeniem i rozwarstwieniem. Również kuchnia to miejsce, gdzie stale pracujemy z wodą.
Rozwiązania te sklasyfikowano w książce w zależności do warunków gruntowo-wodnych występujących w rejonie posadowienia budynków. Zaproponowano także autorskie rozwiązania zabezpieczania przed wnikaniem wody w miejscach newralgicznych, a także optymalne wymagania techniczne wraz z prezentacją sposobu ich wbudowania w obiekt. Nawet jeśli wszystkie pomieszczenia w domu znajdą się ponad poziomem gruntu, może się zdarzyć, że izolacja przeciwwodna będzie konieczna. O tym, czy na fundamentach jest potrzebna izolacja przeciwwilgociowa, czy przeciwwodna, decyduje to, czy są poddane działaniu wody, czy wilgoci – twierdzi Maciej Rokiel. Łazienka to pomieszczenie, w którym poziom wilgoci zwykle jest bardzo wysoki.
Od tego zależy bowiem, jakie rozwiązanie technologiczne i materiałowe może być zastosowane. Izolacje przeciwwilgociowe chronią podziemne części budynku przed wodą niewywierającą ciśnienia. Podstawowym zadaniem hydroizolacji jest ochrona fundamentów przed wilgocią znajdującą się w gruncie. Ale znajomość tych podstawowych zasad to często zbyt mało, by bez błędów zaizolować dom. Wykonanie hydroizolacji to często zabieg wskazany, a czasem wręcz konieczny. To jedyny sposób, aby uchronić się przed nadmierną wilgocią konstrukcji, mogącą doprowadzić do rozwoju grzybów, ale też do uszkodzeń mechanicznych.